Embracing different colors

“A letter from the campus trees, branches and the leaves”

Dear friends,

We hope that we have succeeded in getting your eyes on our family at least in some period of your student life. 

Maybe you have stopped for a moment and appreciated our being consciously or with a pure coincidence. Maybe we have dissapointed you with clouding your Bosphorus view. Whatever we made you feel like, we were always there with you in your campus life and we will always be here even when you are gone. 

We believe that we have somehow managed to get your attention while you were in the campus. Sometimes it was with a change in our colors, sometimes it was with our blooming seasons, sometimes with the help of our friend, the mighty wind we dropped a leaf in front of your way. 

We were always there and we will be here even when you are gone.

We wanted to welcome you all today with our different colors to embrace and respect your differences too. 

public.jpeg

“Kampüs ağaçlarından, dallarından ve yapraklarından sizlere”

Sevgili arkadaşlarımız,

Ağaçlar dallar ve yapraklar olarak kampüs hayatınızda bir şekilde karşınıza çıktık, öğrencilik hayatınızda yer aldığımıza ve bir bölümünde gözünüze takıldığımıza eminiz. Belki bizler karşında bir an durup varlığımızı kutladınız, belki Boğaz manzarasını kapadığımız için bize kızgındınız.. Ne hissettirdiysek hissettirelim, elbet size bir duygu hatırlatmış olmalıyız. Anılarınızda yer almış olmalıyız, sizler gitseniz de burada kalmaya devam edeceğiz.

Sizler kampüsteyken, hep dikkatinizi çekmeye çalıştık. Bazen değişen renklerimizle, bazen çiçek açmamızla, bazen de önünüze düşmemize yardım eden bir rüzgar ile. Değişen renklerimiz kampüs ruhunu yansıtıyordu aslında.. farklı renklerin bir arada oluşu bizlerin de farklılıklara hoşgörülü ve saygılı oluşumuz temsil etti, farklılığınızı farklılığımızla kucaklıyoruz..

Sevgilerimizle